Do jakiego wieku mężczyzna ma erekcję?

Do jakiego wieku mężczyzna ma erekcję? Zaburzenia erekcji to najczęstszy problem seksualny u mężczyzn. Chociaż zaburzenia erekcji stają się coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem, nie jest to naturalna część starzenia się i nie ma limitu wieku dla uzyskania zdrowych erekcji.

Z drugiej strony zaburzenia erekcji mogą wystąpić w każdym wieku. Warunki zdrowotne, takie jak choroby serca, nadciśnienie i cukrzyca, mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji.

Tak więc, jeśli cierpisz na zaburzenia erekcji, dobrze jest porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć potencjalnie niebezpieczny problem medyczny.

Wiele wspaniałych rzeczy przychodzi z wiekiem — takich jak mądrość, doświadczenie czy zniżki w kinie, ale większość ludzi kojarzy wiek z nie tak dobrymi rzeczami, jak zmarszczki, problemy zdrowotne i koniec życia seksualnego.

Ten ostatni jest jednak częstym błędem. Zaburzenia erekcji mogą pojawiać się częściej wraz z wiekiem mężczyzn, ale nie jest to tylko naturalna część procesu starzenia.

Odpowiedź na pytanie „do jakiego wieku mężczyzna ma erekcję?” jest proste: nie istnieje.

Niektórzy mężczyźni w wieku 90 lat wciąż mogą bez problemu osiągać erekcję, podczas gdy wielu mężczyzn w wieku 20 lat boryka się z zaburzeniami erekcji. Nie ma limitu wieku na zdrowe i przyjemne życie seksualne, więc jeśli masz zaburzenia erekcji, wiedz, że istnieją opcje, które pomogą.

Zaburzenia erekcji a wiek mężczyzny

Zaburzenia erekcji mają miejsce, gdy nie możesz uzyskać erekcji wystarczającej do satysfakcjonującego seksu. Może to oznaczać niemożność uzyskania erekcji w ogóle lub posiadanie erekcji, które nie są tak mocne lub nie trwają tak długo, jak chcesz.

Eksperci szacują, że 30 milionów amerykańskich mężczyzn doświadczyło zaburzeń erekcji w tym czy innym czasie [1]. Zaburzenia erekcji mogą również wpływać na popęd seksualny.

Zaburzenia erekcji mogą wystąpić w każdym wieku, ale częściej występują u starszych mężczyzn.

Zanim mężczyzna osiągnie wiek 40 lat, ma około 40% szans na wystąpienie zaburzeń erekcji. Ryzyko to wzrasta o około 10% na każdą dekadę życia — 50% szansy po pięćdziesiątce, 60% po sześćdziesiątce i tak dalej [2].

Polecamy: Jak poprawić potencję przy nadciśnieniu?

Więc wiek jest czynnikiem ryzyka zaburzeń erekcji, ale zaburzenia erekcji nie są naturalną częścią starzenia się, którą starsi mężczyźni muszą po prostu zaakceptować i nauczyć się żyć, a zaburzenia seksualne mogą się zdarzyć w każdym wieku.

Zawsze warto zwrócić się do lekarza, ponieważ zaburzenia erekcji mogą być oznaką, że z twoim zdrowiem dzieje się coś większego.

Wiele schorzeń może również zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji, w tym:

 • Nadciśnienie – oznacza, że krew przepływa przez naczynia krwionośne silniej niż powinna, potencjalnie uszkadzając i zwężając ściany naczyń krwionośnych. Ten stan może prowadzić do chorób serca i udaru mózgu [3].
 • Choroby serca – najczęstsza przyczyną zaburzeń erekcji u mężczyzn po 50 roku życia jest miażdżyca lub stwardnienie tętnic powodujące chorobę serca [4]. Wraz z wiekiem mężczyzn wyściółki tętnic stają się mniej elastyczne. Oznacza to, że nie rozszerzają się tak łatwo, aby krew mogła płynąć tam, gdzie musi się udać. Płytka nazębna spowodowana wysokim poziomem cholesterolu może również gromadzić się w tętnicach, ograniczając przepływ krwi do prącia.
 • Cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi związany z cukrzycą może również uszkadzać ściany naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi [5].
 • Rak – różne fizyczne i psychologiczne problemy związane z objawami raka, zabiegiem chirurgicznym i leczeniem mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji [6].
 • Udar – udar może powodować uszkodzenia neurologiczne, które mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji [7].
 • Lęk i depresja – depresja, zaburzenia lękowe i problemy, takie jak problemy w związku i lęk przed współżyciem, mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji [8].

Inne czynniki ryzyka związane ze stylem życia dla zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą również wystąpić jako efekt uboczny niektórych leków, w tym antydepresantów.

Jeśli cierpisz na zaburzenia erekcji, poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Lekarz może być w stanie dostosować dawkę lub zastąpić lek na inny.

Inne czynniki związane ze stylem życia, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji to: nadwaga lub otyłość, niewystarczająca aktywność fizyczna, palenie lub używanie wyrobów tytoniowych, nadmierne picie alkoholu  i używanie narkotyków.

Zaburzenia erekcji mogą również wynikać z warunków fizycznych, w których nerwy organizmu są uszkodzone lub nie funkcjonują prawidłowo, takich jak urazy nerwów i rdzenia kręgowego oraz stwardnienie rozsiane.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele opcji leczenia zaburzeń erekcji:

 • Leki doustne – leki doustne na zaburzenia erekcji są bardzo skuteczne w poprawie funkcji seksualnych. Dostępnych jest kilka z nich, w tym sildenafil, tadalafil i wardenafil.
 • Naturalne środki zaradcze – niektórzy mężczyźni odkryli, że naturalne środki na zaburzenia erekcji skutecznie poprawiają ich erekcję, a niektóre badania to potwierdzają. Badania wykazały, że niektóre suplementy (takie jak DHEA, żeń-szeń, L-arginina, L-karnityna i johimba) mogą być pomocne w łagodzeniu zaburzeń erekcji. Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek suplementów.
 • Leki wstrzykiwane – Niedoustne leki były pomocne dla niektórych mężczyzn, w tym alprostadil, papaweryna plus fentolamina oraz mieszanka papaweryny, fentolaminy i alprostadylu. Są to leki, które można wstrzykiwać bezpośrednio do penisa, powodując erekcję.
 • Terapia zastępcza testosteronem – jeśli niski poziom testosteronu jest odpowiedzialny za zaburzenia erekcji, terapia zastępcza testosteronem (TRT) może zwiększyć poziom testosteronu poprzez wstrzyknięcie, plaster do noszenia lub żel nakładany na skórę.
 • Zmiany stylu życia – Twoje erekcje będą najlepsze, gdy będziesz zdrowy. Dokonywanie prostych zmian w stylu życia, takich jak zwiększenie aktywności fizycznej, zdrowa dieta, rzucenie palenia i używanie narkotyków rekreacyjnych oraz ograniczenie spożycia alkoholu, może wystarczyć, aby poprawić zaburzenia erekcji i zdrowie seksualne.
 • Urządzenia – w przypadku niektórych mężczyzn z zaburzeniami erekcji użycie urządzenia takiego jak pompka do penisa, pierścień na penisa lub – w ciężkich przypadkach – chirurgicznie umieszczony implant penisa, skutecznie przywraca funkcje seksualne.

Bez względu na wiek, jeśli cierpisz na zaburzenia erekcji, dobrze jest porozmawiać z lekarzem, aby zidentyfikować wszelkie podstawowe schorzenia i znaleźć odpowiedni dla siebie plan leczenia.

Autorem wpisu jest Wojciech Nadolny

Jestem psychoterapeutą i certyfikowanym seksuologiem klinicznym, a także założycielem portalu seksuologradzi.pl, który zrzesza doświadczonych seksuologów z ogromną wiedzą. Ukończyłem Uniwersytet Warszawski, ale moja edukacja na tym się nie skończyła. Dzięki ciężkiej pracy zdobyłem między innymi Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. Na mojej ścieżce pomogłem niezliczonej liczbie par w uporaniu się największymi problemami ze sfery seksualnej. Dzisiaj dzięki zdobytej wiedzy mogę współtworzyć ten serwis i dzielić się wiedzą całkowicie za darmo. Oprócz przekazywania fachowej wiedzy, moim celem jest propagowanie otwartego podejścia do problemów seksualnych, których nie warto kryć w sobie. Poza pracą jestem spełnionym mężem, ojcem, a także dziadkiem. Wolny czas spędzam z rodziną oraz w zaciszu własnego ogrodu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *