Czy pestki dyni działają na potencje i libido?

Wszyscy wiedzą, że oficjalnie trwa sezon na przyprawy dyniowe, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z potężnego ponczu odżywczego, jaki oferują pestki dyni. Dynie są jednym z jesiennych superfoods i mają wiele korzyści zdrowotnych, które mogą Ci pomóc.

Pestki dyni zwiększają libido i energię

Pestki dyni są doskonałym roślinnym źródłem cynku, który, jak udowodniono, równoważy hormony i rozpala popęd seksualny. [1]

100 gramowa porcja pestek dyni zawiera 7,5 miligrama cynku, czyli około 50% dziennego zapotrzebowania na ten minerał.

Cynk może poprawić zdolność mężczyzn do produkcji testosteronu i jest jednym z podstawowych składników odżywczych wymaganych dla zdrowej prostaty.

Podobne: Czy cynk wpływa na poziom testosteronu?

Badania wykazały, że wyższy poziom cynku jest skorelowany z wyższym popędem seksualnym u kobiet. [2]

Oprócz cynku dynie zawierają wiele innych minerałów związanych z popędem płciowym, takich jak niacyna, wapń, potas i fosfor.

Pestki dyni poprawiają stan skóry

Pestki dyni oferują świecące korzyści dla skóry od wewnątrz. Jedzenie pestek dyni i nakładanie ich na skórę w postaci masek może przynieść korzyści przeciwstarzeniowe.

Witamina A znajdująca się w dyni może pomóc zmniejszyć oznaki starzenia.

Ta witamina naprawia uszkodzenia skóry i wspomaga wzrost nowych komórek.

Cynk i selen znajdujące się w nasionach mogą zwalczać trądzik i utrzymywać poziom kolagenu w skórze. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z pestek dyni zatrzymują wilgoć i wspomagają regulację produkcji oleju.

Ponieważ dyni jest pod dostatkiem w tym sezonie, nadszedł czas, aby zacząć wykorzystywać je, dodając do swojej diety i rutyny pielęgnacyjnej!

Autorem wpisu jest Wojciech Nadolny

Jestem psychoterapeutą i certyfikowanym seksuologiem klinicznym, a także założycielem portalu seksuologradzi.pl, który zrzesza doświadczonych seksuologów z ogromną wiedzą. Ukończyłem Uniwersytet Warszawski, ale moja edukacja na tym się nie skończyła. Dzięki ciężkiej pracy zdobyłem między innymi Certyfikat Superwizora Psychoterapii Zaburzeń Seksualnych oraz Certyfikat Seksuologa Klinicznego. Na mojej ścieżce pomogłem niezliczonej liczbie par w uporaniu się największymi problemami ze sfery seksualnej. Dzisiaj dzięki zdobytej wiedzy mogę współtworzyć ten serwis i dzielić się wiedzą całkowicie za darmo. Oprócz przekazywania fachowej wiedzy, moim celem jest propagowanie otwartego podejścia do problemów seksualnych, których nie warto kryć w sobie. Poza pracą jestem spełnionym mężem, ojcem, a także dziadkiem. Wolny czas spędzam z rodziną oraz w zaciszu własnego ogrodu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *